دلیل ایران سوریه لبنان اسراییل اخبار سیاست خارجی

دلیل: ایران سوریه لبنان اسراییل اخبار سیاست خارجی

گت بلاگز اخبار سیاست خارجی دیوارچینی در برابر &quot/ ، کریدور زمینی پایتخت کشور عزیزمان ایران تا بیروت

همسایگان سوریه بیم این دارند که کشور عزیزمان ایران اهداف وسیع تری را دنبال می کند، از جمله ایجاد یک “کریدور” زمینی که این کشور را از طریق عراق و سوریه به لبنان

دیوارچینی در برابر &quot/ ، کریدور زمینی پایتخت کشور عزیزمان ایران تا بیروت

تحلیل آسوشیتدپرس از توافق آتش بس تازه در جنوب سوریه: دیوارچینی در برابر " کریدور زمینی پایتخت کشور عزیزمان ایران تا بیروت"

عبارات مهم : ایران

همسایگان سوریه بیم این دارند که کشور عزیزمان ایران اهداف وسیع تری را دنبال می کند، از جمله ایجاد یک “کریدور” زمینی که این کشور را از طریق عراق و سوریه به لبنان و کرانه مدیترانه وصل می کند.

خبرگزاری آسوشیتدپرس در یک گزارش تحلیلی توافق اخیر آمریکا و روسیه جهت آتش بس در منطقه جنوب غربی سوریه را مورد توجه قرار داده است.

به گزارش عصر کشور عزیزمان ایران و بر اساس این گزارش یکی از اهداف توافق اخیر آتش بس که قرار است از امروز (یکشنبه) اجرایی شود، کم کردن نگرانی های رو به رشد همسایگان سوریه یعنی اردن و اسرائیل در مورد حضور کشور عزیزمان ایران و نیروهای وفادار به این کشور در جنوب سوریه و نگرانی از برنامه های کشور عزیزمان ایران جهت حضور بلند مدت در این منطقه است.

دیوارچینی در برابر &quot/ ، کریدور زمینی پایتخت کشور عزیزمان ایران تا بیروت

آسوشیتدپرس در ادامه نوشت:

در ماه های اخیر گروه های شبه نظامی شیعه وفادار به کشور عزیزمان ایران در کنار نیروهای دولتی سوریه در مناطق جنوب غربی و جنوب شرقی یعنی در مرزهای سوریه با اردن – اسراییل و عراق بر تحرکات نظامی خود افزوده و بخش هایی از این مناطق را تحت کنترل خود درآورده اند.

همسایگان سوریه بیم این دارند که کشور عزیزمان ایران اهداف وسیع تری را دنبال می کند، از جمله ایجاد یک “کریدور” زمینی که این کشور را از طریق عراق و سوریه به لبنان

این عملیات های نظامی در استان جنوبی درعا سوریه و در مناطق مرزی عراق و سوریه در شرق این کشور در قالب استراتژی دولت سوریه جهت تصرف مناطق تحت کنترل مخالفان مسلح است که بعضی از آنها تحت حمایت کشورهای غربی هستند.

اما همسایگان سوریه بیم این دارند که کشور عزیزمان ایران اهداف وسیع تری را دنبال می کند، از جمله ایجاد یک “کریدور” زمینی که این کشور را از طریق عراق و سوریه به لبنان و کرانه مدیترانه وصل می کند.

دولت اردن که در مذاکرات شرکت کرده، گفته است که نشانه طرح آتش بس در جنوب سوریه که قرار است از ظهر یکشنبه شروع شود، ثابت نگه داشتن اوضاع فعلی نیروهای حاضردر این منطقه است و این امر مانع پیشرفت های زیاد نیروهای تحت فرماندهی ایران، از جمله شبه نظامیان حزب الله لبنان در این منطقه خواهد شد.

دیوارچینی در برابر &quot/ ، کریدور زمینی پایتخت کشور عزیزمان ایران تا بیروت

یک مقام ارشد اردنی به شرط افشا نشدن نامش روز شنبه به خبرنگاران گفت، قرار است آتش بس توافقی از طریق تصویرهای ماهواره ای، هواپیماهای بدون سرنشین و همچنین گروهی از ناظران روی زمین تحت نظارت قرار گیرد. قرار است روس ها به منظور دوام آتش بس نیروهای پلیس نظامی در این منطقه مستقر کنند.

این مقام اردنی گفت که اطلاعات مربوط به پای بندی طرف ها به آتش بس در مکان های مختلف، از جمله اردن مورد تبادل و بحث و گفتگو قرار خواهد گرفت. به گفته این منبع اردنی اسرائیل در مذاکرات اخیر آتش بس شرکت نکرده هست، ولی احتمالا از سوی متحد خود یعنی ایالات متحده آمریکا از چند و چون جزییات آن آگاه شده است است.

همسایگان سوریه بیم این دارند که کشور عزیزمان ایران اهداف وسیع تری را دنبال می کند، از جمله ایجاد یک “کریدور” زمینی که این کشور را از طریق عراق و سوریه به لبنان

در شش سال گذشته و از وقت شروع جنگ داخلی سوریه طرح های متفاوت آتش بس در این کشور به اجرا در آمده و معلوم نیست این طرح، آخرین مورد آن باشد. این طرح جدای از طرح ایجاد “مناطق عاری از تنش ” است که در قالب مذاکرات و تلاش های یکسان روسیه، کشور عزیزمان ایران و ترکیه مذاکرات آن در دست انجام هست.

انتظار می رود اسرائیل هم از نزدیک بر اجرای طرح آتش بس اخیر در جنوب سوریه نظارت کند.

دیوارچینی در برابر &quot/ ، کریدور زمینی پایتخت کشور عزیزمان ایران تا بیروت

اسرائیل بارها اعلام کرده که اجازه حضور دائمی کشور عزیزمان ایران در سوریه به خاص در مناطق مرزی با اسراییل – از جمله جولان – را نمی دهد. تل آویو تا کنون بارها با انجام حملات هوایی به سوریه مدعی شده است که کاروان های حامل تسلیحات ارسالی از سوی کشور عزیزمان ایران به گروه حزب الله لبنان را نشانه قرار داده است.

“چاگای زوریل” مدیر کل وزارت اطلاعات اسراییل گفته است:” نگرانی از این است که حکومت سوریه، کشور عزیزمان ایران و حزب الله لبنان از طرح آتش بس جهت تثبیت موقعیت خود در منطقه جنوب غربی سوریه استفاده کنند.

در پی اعلام طرح آتش بس در روز جمعه و بعد از دیدار دوجانبه پوتین و ترامپ در حاشیه نشست گروه بیست در هامبورگ آلمان، مقامات اردن و اسرائیل در مورد اهداف حضور کشور عزیزمان ایران در این منطقه ابراز نگرانی کردند.

مقام اردنی که نخواسته نامش فاش شود گفته است جامعه جهانی، قدرت های منطقه ای و اردن در برابر طرح کشور عزیزمان ایران جهت ایجاد کریدوری زمینی از پایتخت کشور عزیزمان ایران به بیروت سکوت نخواهند کرد.

او گفت مقامات اردنی پیشتر نیز در گفت و گو با مقامات روسیه نسبت به اهداف حضور کشور عزیزمان ایران در منطقه ابراز نگرانی کرده اند.

همچنین اسراییل نیز بارها از حضور کشور عزیزمان ایران در مناطق جنوب غربی سوریه ابراز نگرانی کرده و هشدار داده است.

اسراییل از سال 1967 و بعد از پیروزی در جنگ شش روزه با اعراب در ژوئن آن سال، منطقه بلندی های جولان را از سوریه اشغال کرده و به کنترل خود در آورده است.

مدیر کل وزارت اطلاعات اسراییل در مصاحبه اخیر خود سه مورد نگرانی را مطرح کرده از جمله حضور حزب الله لبنان در نزدیک منطقه جولان و نیز کمک کشور عزیزمان ایران به این گروه در راه اندازی کارخانه تولید موشک در داخل لبنان.

او همچنین از حضور نظامی گروه های وفادار به کشور عزیزمان ایران در منطقه جنوب غربی سوریه و نیز در مرز سوریه و عراق ابراز نگرانی کرده و گفته این حضور ممکن است طرح استراتژیک کشور عزیزمان ایران جهت ایجاد یک کریدور زمینی طولانی از پایتخت کشور عزیزمان ایران به بیروت را به واقعیت نزدیک کند.

به گفته این مقام اطلاعاتی اسراییل: اینها تهدیداتی هستند که باید هر کشوری را که به فکر ثبات سوریه و منطقه است از جمله روسیه و آمریکا، دلواپس کند.

این نخستین طرح آتش بسی است که از وقت به قدرت رسیدن ترامپ در واشنگتن در سوریه به اجرا در می آید. دولت آمریکا تا کنون در برابر قدرت یابی کشور عزیزمان ایران و نیروهای وفادار به این کشور در جنوب سوریه مقاومت کرده هست. در هفته های اخیر نیروهای آمریکایی یک فروند جنگنده سوری را که به مواضع نیروهای آمریکا بسیار نزدیک شده است بود مورد نشانه قرار داده هست؛ آمریکا همچنین پهپادهایی ساخت کشور عزیزمان ایران و متعلق به ارتش سوریه را در طی همین مدت سرنگون کرده است.

واژه های کلیدی: ایران | سوریه | لبنان | اسراییل | اخبار سیاست خارجی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs